Silenstvi na severu

Po mensi odmlce, zpusobene zejmena dohanenim vsech uniklych casovych paketu a restaurovani naseho utulneho vigvamu, jsem opet plny odhodlani publikovat. Zacnu tedy zkratkovitou reportazi z Norska.

Cesta

Kazdeho, kdo se chysta rybarit anebo jen cestovat na sever, musim varovat pred pouzitym druhem dopravy. Kdyz jsem si cestu planoval pohledem na miniaturni globusik na me klicence, nezdalo se, jak daleko nas cil ve skutecnosti je. Nakonec se tachometr zastavil na cisle 2050 km. Kdo neni drsnak a vytrvalec v rizeni autem, at radeji jede busem ci letadlem, sam jsem si pri ceste Danskem napocital nejmene 10 mikrospanku. V Norsku jedete navic podstatnou cast max. 90 km/h klikatyma silnickama uprostred panenske prirody, takze pozornost rychle klesa. Adrenalinove jsou jednoproude cesty, kde je potreba se vyhybat pomoci specialnich nahodne rozesetych odstavnych mist u krajnice. Nakonec jsme celou cestu i s trajektem a nocnim prespanim dali za 2 dny, coz je takovy prumer. Pripravte se taky na ponekud vyssi ceny benzinu – cca 48 Kc. Nezda se, ze by Norove nejak profitovali z tezby vlastni ropy, pekne to maji zdaneny vcetne specialni dane na inseminaci lednich medvedu. Stat je holi jako spinavej vekslak.

Priroda

Je naprosto uchvatna, skalni masivy s takovyma bilyma cepickama, obrovske vodopady ci hluboke lesy dostanou asi kazdeho. Lide tu mimo vetsi mesta ziji roztrouseni do krajiny a nemaji potrebu se lepit jeden na druheho. Parada. Prijeli jsme v obdobi polarniho dne, takze jsme navic rychle zapomneli na tmu. Diky permanentni pritomnosti denniho svetla clovek odvykne normalnimu rezimu, a tak se treba ve 2 rano sebere a jde rybarit. Proste idealni prostredi pro vampy a projekty ve skluzu.

Bohuzel jsme nevideli zadneho losa.


Norsko – pulnoc

Rybolov

Na chytani ryb je potreba se poradne vybavit. My jsme meli kazdy jeden pilkrovaci prut 30-50 lb se spletanou snurou do 50 kg. K nemu pak sadu ruznych pilkeru (takovy oloveny ryby) od 100 do 500 g a pak samozrejme ruzne vlascove systemy v podobe barevnych hlavonozcu, paprik nebo makrelovych trpytek. Dobre je vzit i vlaceci prut, protoze celodenni pilkrovani je pomerne zahul a tak si u privlace clovek krasne odpocine.

Pozn: Pilkrovani sestava ve shozeni pilkru do hlubiny (cca do 20 – 150 m) a pravidelnym pumpovanim. To pak nastraze doda na drazdivosti. Nutnosti je echolot, jinak si clovek moc nezachyta a jenom lovi vazky.

1. tyden

Na zacatku jsme se teprve ucili, jak spravne pilkrovat, a tak jsme nic moc nechytli. Pak se to ovsem prolomilo a ulovili jsme nekolik nadhernych tresek obecnych (vice jak 7 kg) a tresky polak. Mym oblibencem se vsak stala treska tmava – neuveritelny bojovnik. Prvni tyden jsem po 20 minutovem boji ulovil cca 90 cm exemplar. Take jsme ulovili nekolik okouniku s ocima natlakovanyma do rozmeru tenisaku a mniky (podobni uhorum).

2. tyden

Vyrazili jsme s mistnim rybarem k ostrovu Kvaloya (velryba). To co jsme tam zazili nema obdoby a cesky rybar muze jenom zavidet. Pomerne pravidelne se nam stavalo, ze jsme meli 5 paralelnich zaberu obrovskych tresek obecnych. Zde se mi take postestilo ulovit nasi nejvetsi tresku vubec -16 kg. Celkove to byla docela masarina – pres 200 kg ulovenych ryb za jediny den.


Na chlubeni se ulovky si udelam cas vzdycky

Planovali jsme take vylet na vyhlasenou lososovou reku Namsos, ale nakonec jsme zleniveli (200 km cesta).

Zhodnoceni

Norsko me absolutne nadchlo a premyslim, ze bych tam vyrazil jeste v zime. Docista jsem odvykl shonu velkomesta, prakticka neexistence telefonniho signalu mi umoznila meskat v opojnem nevedomi. Rybi vypravy pak muj vnitrni klid jen podporily a pridaly koreni dobrodruzstvi. I Morgi uz se smirila – stehujeme se na hausbot.

7 thoughts on “Silenstvi na severu

  1. mnagas

    asi nikdy nepochopim, proc clovek jede 2050km jen proto aby lovil ryby, ale mozna na to jeste nemam vek a rozum 🙂

    kazdopadne ulovek je to paradni

  2. Dagi

    Tise ti zavidim. Zajimalo by me kde jsi sehnal vybaveni na rybolov, jestli jsi si ho primo koupil a nebo ti jej nekdo pujcil? Prece jenom je to trochu rozdil proti nacinicku pouzivanem v rodnych luzich a hajich.

  3. Dagi

    to mnagas> je to castecne o veku a o tom, ze zivot neni jenom prace, ale i relaxace, ktera je pro nekoho rybolov v nadherne prirode. File, plne te chapu, pristi rok jedu s tebou 😉

  4. filemon Post author

    to Dagi: vetsinu nacini jsme koupili tady v Pze v prodejne Gammarus (u Vinohradsky trznice) a v Usti. Lide od nas jezdi do Norska a vubec po celym svete, takze jsou tu pomerne dobre vybaveny a dokazou ti z vlastni zkusenosti velmi dobre poradit. Vetsinu mych nastrah jsem pak koupil v Nemecku u Moritze (vyborny retezec potreb pro rybare), kde bylo lovu v Norsku venovano cele jedno patro, takze si to umis predstavit. Paradoxne v Norsku byly shopiky vybaveny daleko skromneji – v zasade tamni morsti vlkove lovi na jakesi kolo s cca 1 km vlasce, na kterem jsou navazany cervene a bile papriky – berani rohy.

    Pokud to myslis vazne, co takhle vyjet v zime na uplny sever na Nordkap nebo Saltstraumen? Tam se daji ulovit ryby velke jako deska od jidelniho stolu.

  5. Dagi

    No prave nevim jestli by me to v zime lakalo :-). Kazdopadne to probereme nekdy pri spolecnem obede 😉

Comments are closed.