Category Archives: General

Cesta k Round C – projekt Price f(X)

Tento měsíc se jednomu z našich startupů – Price f(X) – povedlo na české poměry monster investiční kolo C s hodnotou 65 mio USD. Což znamená, že budou peníze na zuřivější rozvoj a s ním nevyhnutelné zkorporátnění. Nic víc, nic míň. Upřímně, nazývat 9 letou firmu s více jak 400 zaměstnanci startupem, je už stejně mimo. TopMonks, jako jeden ze zakládajících členů, stále ve firmě drží podíl a samozřejmě se zatím jedná o naši nejlepší investici. Jak se to tenkrát vlastně semlelo?

Continue reading

2018 a TopMonks

Rok 2018 byl pro naši neortodoxní partu v TopMonks opět jedna velká jízda. Na horské dráze. Velkým tématem pro nás byla decentralizace, tedy skutečné rozdrobení firmy na malé autonomní jednotky. Teorie je jedna věc, ovšem košatý a křivolaký strom praxe jest. Úspěchy střídaly menší fuckupy a jistě se o obojím podělím v dalším článku. Mimo to se nám podařilo navýšit naše investiční startupové portfolio a rozjet novou talkshow.
Continue reading

Brousím prezentační dovednosti

…a taky sousedku. Fórek.

Ale zpět k tématu. Poslední roky jsem si řekl, že vylepším své prezentační dovednosti coby esenciální ingredienci obchodu a evangelizace davu. Jako první krok jsem navštívil workshop Tomáše Zykána s názvem Simplexity. Z něho jsem si odnesl zejména praktické postřehy jak na zaujetí publika formou příběhu. Ve zkratce – vaše vystoupení by mělo mít Continue reading

Pan manažer primeros

Manažerská poučka zní:

“Dobrý manažer si chrání svůj tým a zastává se ho”.

Jít s kůží na trh proti zlému okolí je samozřejmě cool, bohužel si z toho hodně vedoucích odnese pouze ponaučení, že musí svůj tým za každou cenu chránit. A to mnohdy hermeticky a oboustraně před veškerou interakcí s okolím – kritikou, pochvalou, žádostí o radu, či pomocí jinde ve firmě. Můj tým, můj hrad. Co na tom, že tým z důvodů nedostatku zpětné vazby degeneruje a “školkovatí” a okolní týmy, potažmo firma nevyužívá naplno potenciál možných vazeb napříč týmy či dokonce vně firmy? Jelikož jsou meetingy apriori špatné, tak o nich raději týmu ani neřeknou natož aby je nechali svobodně rozhodnout o účasti na nich. V nemocných firmách si pak manažeři rádi poměřují péra (vedle vzájemné kuřby na zadním sedadle jejich superbu :)) podle “ovcí pode mnou”.
Continue reading

Kam se poděla urgence aneb lenoši kolem nás

“Chtěl bych se za 2 roky naučit to, co Tomáš za posledních 14 dní”

Autentický úryvek z TopMonks Slacku

V posledních letech si začínám čím dál více všímat poněkud nepříjemného fenoménu, kterým je ztráta “drajvu” lidí kolem. Postupně se pokradmu vytrácí chuť a ochota se “kousnout”, překonat lokální minimum a dokázat něco víc. Chuť obětovat svůj čas, potrápit tělo či mozek a někam se posunout. Nadšení po poznávání a zdokonalovávání se.

Continue reading

Manipulační technika: Opájení štěstím

Kolega deepj (mimochodem neuvěřitelná zásobárna kvalitních linků a knížek, takže mu hned teď dejte pro vlastní dobro follow) mi poslal odkaz, zaobírající se fenoménem šíření “štěstí” na pracovištích.

https://hbr.org/2015/07/the-research-weve-ignored-about-happiness-at-work

Absolutně s článkem souhlasím a věřím, že čím víc je firma v prdeli a s nezajímavou náplní a vizí, tím víc teambuildingů, fun-konzultantů či speciálních lekcí výuky strategie na kámen-nůžky-papír má. Continue reading

Pekelný běh v Jizerkách

Po úspěšném absolvování letošní K 100, z které jsem si kromě transcendentních zážitků odnesl i krásné 78. místo, jsem se rozhodl zúčastnit dalšího ultra podniku. Tím se stal Jizerský Ultratrail, jehož první ročník sklidil vlnu pozitivních ohlasů.

Start byl v sobotu 19.7. v 7:00 ráno v Pekle (nad Josefovým Dolem). V rámci vysokohorské aklimatizace jsme dorazili už v pátek a užili si pitoreskní městečko Janov. Při příjezdu mě trochu rozhodil malý cyklista, který při nekontrolovaném psycho-sjezdu zabrzdil až o naše právě zaparkované auto. Naštěstí to byl tvrďák a i přes pěknou ránu se oklepal, omluvil se za nefunkční brzdy a odfrčel dál. Inu horalové. Raději jsme se pak ale několikrát rozhlédli, aby nás náhodou nepřejel i jeho případný bratr. Continue reading

Svatý Martin a jak na správnou oslavu

Včera jsem zjistil, že v naší americké pobočce slavili kolegové indický svátek Diwali. S hrůzou jsem si uvědomil, že by nás nejbližší lidový svátek – tedy oslava Svatého Martina – mohla zastihnout v nedbalkách a celou akci jsem tedy ihned naplánoval. Přikládám pro inspiraci. Bohužel to na finančním a HR neprošlo. 🙁

Screen Shot 2014-10-23 at 16.12.58

Zpackaný kšeft s iMacem

Když už byla včera ta Apple keynote, tak tu mám jednu nedávnou šarádu s firemním iMacem.

Situace: Na recepci jsme měli dlouho iMaca (mid 2010, 21.5 inches pro zvědavce). Ten jednoho
dne začal být pomalý, a tak se IT s finančním dohodlo na jeho prodeji. V tuto chvíli se objevuje na scéně vetešník Fil a vchází do kanceláře našich finančních. Continue reading

Alza.cz pomáhá zlodějům II. Status update

Krátký status update

  • PayPal mi zhruba po 10 hodinách po otevření dispute připsal peníze zpět zatímco bude řešit věc s Alzou. Tohle je přesně ten rozdíl mezi US a CZ službou.
  • Alza.cz nereaguje Ombudsman z Alzy se minulý týden několikrát zkoušel spojit z anonymního čísla, která bohužel nezvedám (natož na dovolené). V pátek pak poslal i e-mail, tento týden bychom si měli volat.
  • Na policii sepsán protokol. Byla to sranda. Pan policajt docela perlil:

    “A není to nějaký fórek od kamaráda hackera? Třeba vás doma čeká dárek”.

    Jo, třeba mě vážně doma čeká ultramotorové dvoutaktní dildo a gumová maska s balónkem jak psal @dzoukr.

  • Množí se komentáře, že je to celé moje blbost. Ano, to je samozřejmě pravda a nikdy jsem nepsal nic jiného. Můj původní článek ovšem poukazuje na fakt, kterak netečnost ze strany Alza.cz nezabránila podvodu. Mezi nahlášením podvodu a výdejem zboží na pobočce uplynuly (podle zprávy vlastní Alzy) 2 hodiny. Minimálně bych označil transakci za podezřelou a týpka při předání zboží ověřil. Tato informace by se hodila třeba teď při vyšetřování (jestli to tedy Policie CZ neodloží samozřejmě). Přemýšlím, jak často má Alza.cz hlášenou podezřelou transakci jako je tato, že už nemají chuť něco dělat.

Alza.cz pomáhá zlodějům

Včera odpoledne mi pípnul mobil, že mi strýček Paypal strhnul 10990 CZK za transakci u Alza.cz. Říkám si, fuck, vždyť jsem nic nenakupoval. Celá akce se stala v 15:07, kdy jsem byl na cestě na dovolenou

Nejdříve jsem volal na Citibank, kde mi řekli ať volám Alze a řeším to rychle s nima. V 15:19 proto volám na infolinku Alza.cz (225 340 111):

“Dobrý den, zneužili můj Paypal účet při platbě u vás. Zablokujte transakci.”
“Moment, jaký je váš email?”
“#{email}”
“No jo, ale vy ste u nás nakupoval naposledy v roce 2013”

WTF, poslouchá mě ta píča vůbec?

Continue reading

2 měsíce po prodeji JetMinds

Je to už 2 měsíce, co bylo mé milované JetMinds prodáno americké společnosti Vendavo a jako výhonek vyrosli TopMonks, kteří obhospodařují domácí trh.

Stále si myslím, že to bylo správné rozhodnutí. V JetMinds jsme dosáhli, co se týče spolupráce s Vendavem, pravděpodobně stropu. Vyrostli jsme na celkem 60 lidí, a tak jsme se proměnili ve strategického partnera. Tím pádem jsme začali být ovšem i velmi rizikoví. Continue reading

Quick tip pro GTD

Lidská mysl je neposedná a připravená při sebemenší příležitosti poskakovat. Proto je tolik úspěšná technika Pomodoro, která se snaží člověku připomínat právě rozjetou akci. Co mi celkem funguje, je shození veškerých “rozptylujících” aplikací (twitter, pošta, skype) před startem pomodora a jejich opětovné nahození po jeho konci. Skript pro Pomodoro desktop start a stop jsem dal sem resp. sem.

Ještě jsem to trochu potunil a poslední dobou si dávám pozor na otevřené taby v browseru. Zní to jako ptákovina, ale zkuste mít vždy otevřené taby/okna týkající se jen právě prováděné činnosti. Už žádné mimoděčné facebučení či techcrunčení.

Příště: Automatizované přepínání telefonu do leteckého režimu. 🙂